Spotkanie tradycji z nowoczesnością!

 

Nowy Dwór Mazowiecki jest jednym z niewielu miejsc w Europie gdzie unikalny zabytek sąsiaduje z nowoczesnym centrum miasta.  To tu zabytkowa Twierdza Modlin góruje nad, położonym po drugiej stronie rzeki Narew stale modernizowanym centrum miasta.

Nowy Dwór Mazowiecki wraz z kompleksem fortecznym Twierdzy Modlin jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest miejscem, w którym historia spotyka się ze współczesnością, gdzie zabytki sąsiadują z nowymi, nowoczesnymi budynkami. To jak też inne atrakcje miasta, liczne imprezy kulturalny i sportowe sprawiają, że warto tu przyjechać. Warto też tu mieszkać. Warto po prostu tu żyć…

Wiele możliwości dotarcia …

Doskonała lokalizacja i możliwości komunikacyjne to niewątpliwie największe atuty Nowego Dworu Mazowieckiego. Niewielką odległość do stolicy (30 km) można pokonać autem, pociągiem bądź autobusem – tu szeroką ofertę połączeń oferują przewoźnicy państwowy i prywatni. Można wykorzystać każdą możliwość: w granicach miasta przechodzi droga krajowa S7 Warszawa – Gdańsk, w centrum oraz w dzielnicy Modlin  zlokalizowane są dworce kolejowe, modernizowana jest linia kolejowa E-65 łącząca stolicę z miastami wybrzeża. Dla turystów udających się do Twierdzy Modlin polecamy skorzystanie ze stacji Modlin

W pierwszym półroczu 2012 roku wystartuje lotnisko w Modlinie. Będzie ono lotniskiem  regionalnym, komplementarnym wobec Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obsługiwać ma trasy międzynarodowe krótkiego i średniego zasięgu oraz krajowe. Port Lotniczy Warszawa – Modlin także będzie dobrze skomunikowany z Warszawą. Pasażerowie dostaną się tu pociągiem, autobusem lub samochodem. Na terenie lotniska wybudowana zostanie też podziemna stacja kolejowa.

Doskonałe miejsce do odpoczynku

Malownicze położenie miasta u ujścia Narwi do Wisły sprawia, że Nowy Dwór Mazowiecki jest świetną bazą wypadową dla mieszkańców Warszawy i okolic oraz znakomitym miejscem do odpoczynku dla jego mieszkańców. Krzyżujące się w granicach miasta drogi wodne stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki i sportów wodnych. Stałym elementem nowodworskiego krajobrazu jest widok łódek i wędkarzy siedzących na brzegu rzeki, wpatrujących z cierpliwością w swe wędki.

Wodami, którymi niegdyś spławiali towary flisacy, od kilkunastu lat pływają m.in. uczestnicy  Spływu Kajakowego „Młynareczka”. W ostatnim czasie wznowiła też działalność sekcja kajakarska, której zawodnicy przed laty odnosili wspaniałe sukcesy. Izabela Dylewska i Elżbieta Urbańczyk – wychowanki nowodworskiego MKS Świt – zdobywały medale olimpijskie, Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie.

Największym bogactwem przyrodniczo – krajobrazowym miasta jest jego malownicze położenie w widłach rzek Wisły i Narwi. Najcenniejsze tereny zostały włączone do obszarów chronionego krajobrazu Natura 2000.

Znaki historii

Oprócz doskonałej bazy sportowo-rekreacyjnej Nowy Dwór Mazowiecki ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Ponad 600 lat tradycji i bogatej historii, liczne i cenne zabytki fortyfikacyjne, potrafią zauroczyć niejednego przybysza. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Twierdza Modlin, założona w 1806 roku na polecenie Napoleona. Z czasem została  rozbudowana w największy kompleks fortyfikacyjny ówczesnej Europy.

Punktem, którego na pewno nie można przeoczyć podczas jej zwiedzania spichlerz zbożowy. Zbudowano go w 1844 roku na dawnej Wyspie Szwedzkiej a jego monumentalne ruiny stanowią dziś niekwestionowaną atrakcję. Najlepiej podziwiać je z liczącej ponad 40 metrów Wieży Tatarskiej, z której dodatkowo roztacza się wspaniały widok na okolicę.

We wrześniu 1939 roku Twierdza Modlin stanowiła najważniejszy przyczółek obrony walczącej stolicy. Jej załoga po heroicznej walce poddała się hitlerowskiemu najeźdźcy 29 września, dzień po kapitulacji Warszawy.  Historię Twierdzy można pogłębić zwiedzając Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.

Bogata oferta kulturalna

Nowy Dwór Mazowiecki oferuje szeroką gamę imprez. Cyklicznie odbywają się tu Dni Miasta, Rockandrollowe Święto Narodowe, wspomniany Spływ Kajakowy Młynareczka, Biesiada Rozśpiewanych Narodów, Pożegnanie Lata, Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych czy Nowodworskie Manewry Kabaretowe. Nie można nie wspomnieć o rajdach i maratonach rowerowych z cyklu  Mazovia MTB czy Poland Bike, które na stałe wpisały się do miejskiego kalendarium imprez.

W ciągu roku w mieście odbywa się też szereg innych imprez, o których informacje na bieżąco zamieszczane są na www.nowydwormaz.pl.

 

Zapraszamy do Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta pełnego uroku i życzymy

Szczęśliwego Nowego Dworu!